A rendszeres torna, sportolás, az egészséges életmód fontossága a gerincdeformitás megelőzése miatt rendkívül fontos. Különösen hasznos az úszás, a gimnasztika, a keleti harcművészeti sportok. A visszahúzódó magatartás és pszichés zavarok szintén velejárói a kórképnek.
A gerinc nyílirányban (ami a csigolyaoszlop oldalfelvételén látható) normális körülmények között is bizonyos fokú görbülettel rendelkezik, amely 8-10 éves korra alakul ki. Aszerint, hogy a gerinc domborulata a hát, vagy előre, a has irányába mutat, beszélünk előbbi esetben kyphosisról, utóbbi esetben lordosisról. Hanyagtartás alatt a gerinc élettani görbületeinek csigolyaszerkezeti eltérés nélküli megváltozását értjük.
Gerincgörbületek
|
A megszületett csecsemő gerincének egésze kyphosisban van, vagyis a hát irányába görbülő. Először a csecsemő hasrafordulásával és a fej emelésével alakul ki a nyaki lordózis (a gerinc élettani előrehajlása).
A felülés időszakában, körülbelül 6-12 hónapos kor között a háti kyphosis (a gerinc hátrafelé történő domborulata). Az állás és járás megkezdésekor egyenesedik ki az ágyéki gerinc, majd az izomzat erősödésével jön létre a lumbalis (ágyéki) lordózis (lordosis) és a szakrális (keresztcsonti) kyphosis.
Tehát 8-10 éves kortól kezdve nyaki és ágyéki lordózist (előre történő domborodást), háti és kereszcsontti kyphosist (hátrafelé történő domborodást) láthatunk egészséges esetben.
Bármilyen külső tényező, ami ezt a folyamatot befolyásolja, károsan befolyásolhatja a gyermek további fejlődését. A leggyakoribb hiba a gyermek korai, erőltetett ültetése és felállítása anélkül, hogy az izomzata elég erős lenne. A gerinc valamely görbülete ennek hatására fokozódhatnak, illetve ennek kompenzálására egy másik görbület mértéke csökken.
Hanyagtartásnak összefoglalóan azon hyperkyphosisokat nevezzük, amikor a csigolyákban nincs semmilyen szerkezeti eltérés, azaz a deformitás elsősorban a hát-, illetve törzsizomzat gyengeségével függ ösze, az izmok erősödése nem tud lépést tartani a gerinc görbületeinek alakulásával.Kialakulásában az akaraterő hiánya és pszihés tényezők is szerepet játszanak.
Két fő típusát különíthetjük el:
A lapos hátat nem soroljuk a hanyagtartások közé. Ez esetben a káti kyphosis eltűnik, a hát egyenessé, vagy előrefelé domborúvá válhat, az ágyéki gerinc élettani görbülete is csökken, mindez csökkenti a gerinc stabilitását.
A hanyagtartás jellemzője, hogy aktív izomerővel, rendszeres tornagyakorlatokkal korrigálható.
A rendszeres torna, sportolás, az egészséges életmód fontossága a megelőzés miatt rendkívül fontos. Különösen hasznos az úszás, a gimnasztika, keleti harcművészeti sportok.
Elhanyagolt esetben végleges alakváltozás, gerincdeformitás jön létre, s ez már aktív izommunkával nem korrigálható. Gyakran a hanyagtartás csak részjelensége az izomrendszer gyengeségének (laza ízületek, lúdtalp, előboltosuló has, előreeső vállak), azaz a teljes testtartás korrigálásra szorul.
A visszahúzódó magatartás és pszichés zavarok szintén velejárói a kórképnek, ezért amennyiben a hanyagtartás jeleit fedezzük fel gyermekünkön vagy önmagunkon, megéri minél korábban elkezdeni a kezelést, az aktív testmozgást.
(WEBBeteg - Dr. Juhász Csaba)